Často se věnujeme tomu, jak se ke Kamdu dostali účastníci, nebo Ambasadoři. Napadlo tě ale někdy, jak se s Kamdu propojili naši Inspirátoři? Jejich cesta ke Kamdu ve většině případů začala díky úspěšného networkování naší CEO Marie Froulíkové. To se potvrdilo během rozhovoru s našimi Inspirátory Lenkou Hronovou a Ondřejem Smýkalem na květnové Celebration Party v Praze. Rozhovor, který s nimi vedla Šárka Faicová, ti přinášíme v dnešním příspěvku.
Jaká byla vaše cesta ke Kamdu?
Lenka Hronová: Moje cesta ke Kamdu začala na konferenci Teen Spirit pro středoškoláky, na které jsem v roce 2022 vystupovala. Shodou náhod jsem se tam potkala s Marií, která seděla mezi diváctvem, když jsem měla přednášku. Po té přednášce jsme se propojily, Marie mi představila Kamdu a od té doby jsme spolu řešily, že bych mohla vést nějaké workshopy v tomto začínajícím projektu. A já jsem moc ráda, že se tak stalo.
Díky, to je skvělé, že jste se potkaly právě na konferenci pro aktivní středoškoláky. Ondro, jaká byla tvoje cesta ke Kamdu?
Ondřej Smýkal: Možná nepřekvapivě vedla také přes Marii. Jestli si to pamatuji správně, tak jsme se potkali tehdy ještě v HubHubu, dnes už WorkLounge. Bavil jsem se tam s Katkou Syslovou a domlouvali jsme se na tom, že půjdeme lézt. Marie nás zaslechla, připojila se do konverzace a chvíli jsme si povídali. Pak jsme tady ve WeWorku absolvovali společně snídani, během které jsme si řekli, co oba děláme a zaklaplo to do sebe. Zbytek je historie.
Díky moc. Teď se podíváme na vaše workshopy. Lenko, ty máš těch workshopů spoustu a jsou z různých oborů. Zkus prosím vypíchnout, čím se může účastník na tvém workshopu stát.
Lenka: Tak já vypíchnu asi ty tematicky jednotné. To je určitě TEDxový workshop. Tam lidé, kteří přijdou ke mně na workshop, mají možnost zúčastnit se TEDxu a vidět ho z backstage, ať už den předem, nebo v den konference. Tím, že na TEDxech, zejména na YouTube, vedu produkci a zároveň celý event, tak mají účastníci možnost zúčastnit se akce právě z té produkční stránky. V letošním jarním semestru se účastníci zapojili i do generálky. Pomáhali se stavbou, přípravou prostor. Další den se pak mohli účastnit samotné konference. Dále mám slam poetry workshop. Ten byl letos poprvé a jde v něm o performance, psaní básní a vystupování na veřejnosti. Poslední workshop, který vedu a který dělám nejdéle, je takový, kterému říkám kids in the parents work day. Koncept je totiž založený na tom, že si pozvu mladé lidi k sobě do práce a oni dělají to, co máte ten den zrovna na práci. Takže jsem byla s účastníky třeba vybírat stůl v Ikee, nebo jsme s nimi uklízela TEDxový sklad, prostě cokoli, co přijde. Na posledním workshopu tohoto typu mi účastníci pomáhali vymýšlet právě komunikaci k TEDx Youth Prague tak, aby co nejlépe seděla na cílovku, kterou máme. A od koho jiného se to dozvědět než právě od středoškoláků. Za to jsem jim byla moc vděčná.
Ondro, u tebe to bude trochu jednodušší. Co se děje u tebe na workshopu?
Ondřej: Já se pokusím být stručnější, tak snad to nějak zvládneme. Já se se studenty bavím o startupech, o investování do startupů. Probíráme, na co se my, kteří investujeme do startupů díváme, co nás zajímá. Snažíme se to dělat dost prakticky. Spolu s účastníky si děláme case studies, koukáme se na pitch decky, snažíme se společně přijít na to, co by na tom konkrétním projektu mohlo být rizikové a tak.
Nyní přejdu k otázkám z publika. První otázka jde ještě jednou na Ondru: jaké startupy jsou podle tebe nejideálnější, z těch, které už existují?
Ondřej: To je těžká otázka, protože vlastně vůbec nevím, kam míří. Nejideálnější pro investora? To je asi jiný startup než ten, který je nejideálnější pro společnost. V současné době vnímáme velký nárůst social impact projektů, které se snaží mít jak společenský, nebo enviromentální přesah, tak i donést investorům nějakou návratnost. Takže se mi teď logicky, tak jako všem, líbí umělá inteligence. Myslím si, že nás teď bude hodně formovat. Takže pokud bych měl říct jeden startup, tak to je Open AI.
Děkuju. Já ještě vyberu jednu otázku pro Lenku – máme už slam o Kamdu, případně můžeme se na něj těšit?
Lenka: Nemáme slam o Kamdu. Já jsem si nikdy nemyslela, že budu dobrá ve slamech na zadání, ale párkrát se mi to teď v poslední době povedlo, tak by to asi by mohlo jít. Posledně za mnou přišel kamarád a řekl mi, že mám napsat slam o euru. Takže myslím, že Kamdu bude lepší.