Jak na úspěch na dnešním trhu práce? Klíčovou dovedností pro řadu profesí je schopnost orientace v online světě a umění správně ovládat nejrůznější digitální nástroje. Díky nim si můžeš efektivně plánovat své úkoly, shromažďovat všechny materiály na jedno místo, nebo bez nesnází spolupracovat s ostatními na společném projektu i na dálku. Když se naučíš pracovat s těmi správnými nástroji, usnadní ti to nejen tvá školní léta, ale i start kariéry. Pojď se podívat, jaké digitální nástroje je užitečné znát.
Mým vstupem do světa digitálních nástrojů byl workshop Digitální nástroje, co ti vytuní CV s naší skvělou Inspirátorkou Magdalénou Janou Fialou. Během něj jsme se seznámili s vizualizačním nástrojem Miro, grafickým programem Figma a plánovacími aplikacemi Trello a Notion. Byla to pořádná jízda v rozjetém digitálním vlaku, ale stálo to za to! Vše jsme si proklikali, vyzkoušeli a řekli si, k čemu je co dobré. Jestli se bude workshop v nadcházejícím podzimním semestru opakovat, určitě se na něj neváhej přihlásit. Kromě výše zmíněných nástrojů bych tě v tomto příspěvku ráda seznámila i s plánovací aplikací Freelo a asi nejznámějším grafickým nástrojem Canva. Využij volnější letní čas produktivně a objev něco nového.
Trello
Trello je asi nejvhodnější plánovací aplikací ke skloubení školního a pracovního života. Je zcela zdarma a potřebuješ k němu jen internet. Aplikaci můžeš mít jak na počítači, tak na telefonu. Základní informace o fungování Trella najdeš například v tomto videu. Trello je založeno na principu nástěnek. Každou nástěnku můžeš zasvětit jiné oblasti své činnosti – jednu třeba škole, další různým mimoškolním aktivitám. Na nástěnce si pak můžeš vyrobit řadu oken, například pro různé fáze úkolů – TO DO, v procesu, hotovo. Mezi okny si pak můžeš úkoly přesouvat. Ke každému úkolu se pak dají přiřadit podúkoly, zadat deadliny, přidat komentáře, soubory a štítky s prioritou. Ke svým nástěnkám můžeš přizvat i další lidi a spolupracovat na úkolech s nimi. Díky tomu Trello používají nejen jednotlivci, ale i firmy. Každou nástěnku si můžeš přizpůsobit i vizuálně tak, aby se ti tvé pracovní prostředí líbilo.
Notion
Aplikace Notion je náročnější a na ovládání méně intuitivní plánovací aplikace. K zorientování se v ní potřebuješ daleko více času a trpělivosti. Za odměnu ale získáš aplikaci, která toho umí mnohem víc než Trello. Pokud si s Notionem ještě nepracoval, doporučuji tento tutorial. Notion funguje na principu stránek. Každou stránku můžeš využít pro jinou oblast své činnosti. Na stránce si můžeš vytvořit úkoly a přehledně sledovat jejich plnění, ale také si tam psát poznámky do školy, nahrávat soubory, tvořit databáze atd. Pokud začneš Notion používat ke svému studiu, nemusíš pak mít Word na poznámky, Trello s úkoly, Chat GPT, Excel a další aplikace. Díky Notionu budeš mít všechno na jedné stránce v jedné aplikaci. I v Notionu můžeš své stránky sdílet s ostatními a pracovat v týmu.
Freelo
Freelo je nástroj, který usnadňuje řízení projektu. Umožňuje zadávat úkoly, sledovat jejich deadliny a přehledně o práci komunikovat. Nedávno jsme ho začali používat v Kamdu týmu. Díky němu můžeme rozdělit úkol na několik podúkolů a sledovat, v jaké je práce fázi. Jako jednotlivci máme přehledně na jednom místě všechny naše úkoly a Freelo nás upozorňuje i na to, že už se blíží termíny pro jejich splnění. Jednoduchý a rychlý vhled do Freela ti poskytne třeba tohle video. Freelo se bude hodit spíše až do tvého pracovního života, protože je určeno především pro různé firmy, nebo pro lidi na volné noze. Ti pak potřebují rozšířenou placenou verzi programu. Práci s Freelem si ale můžeš minimálně vyzkoušet, nebo začít používat i jako aktivní student pro svou vlastní potřebu. Stačit by ti totiž měl značně osekaný tarif Free. I do něj si můžeš přizvat další 3 uživatele, pokud bys chtěl s kamarády rozjet menší projekt.
Miro
Miro je online platforma, která pro mě stojí někde v prostoru mezi grafickými a plánovacími nástroji. Základem Mira je bílá tabule, na které můžeš vytvářet různé myšlenkové mapy, časové osy, tabulky, grafy atp. Hodí se jako nástroj k brainstormování nebo práci na různých projektech, například návrhu webových stránek, nebo prezentace. Miro můžeš využívat sám, nebo v týmu. Velkou výhodou totiž je, že můžeš k úpravě své tabule pozvat další uživatele a na návrhu pracovat spolu s nimi. K tomu napomáhá sledování změn, možnost přidat komentář k jakékoli části tabule, nebo i reakce prostřednictvím emotikonů. Tabule může být opravdu velká, ale jakoukoli její část si můžeš vyexportovat do samostatného souboru. To ti umožní třeba přidat propracovanou myšlenkovou mapu do běžné powepointové prezentace. Základní verze je zadarmo, další verze jsou placené. Jednotlivé verze se od sebe liší počtem tabulí, uživatelů a šablon. K prvotnímu zorientování v Miru a k získání základů ovládání tabule ti může být užitečné například tohle video.
Canva
Pokud uvažuješ o tom, že by sis chtěl zkusit vytvořit grafiku na Instagram, nebo třeba pozvánku na nějakou akci, a s tvorbou vizuálu nemáš moc zkušeností, Canva je pro začátek ideální. Je to online program pro grafický design, který umožní tvořit profesionálně vypadající vizuální obsah i úplným začátečníkům. Canva obsahuje velkou databázi předpřipravených šablon pro nejrůznější typy digitálních i tištěných dokumentů. Stačí si jen vybrat šablonu a přizpůsobit si prvky grafiky – třeba nahradit fotografie, nebo změnit barevné spektrum. Kromě šablon najdeš v Canvě i velkou databázi různých obrázků, ikonek, fotografií a dalších grafických prvků. Můžeš si ale vytvořit i svůj vlastní návrh úplně od začátku, od bílého plátna. Je to jen na tobě. Největší výhodou je podle mě poměrně intuitivní ovládání programu. Základní verze je zdarma a Canva má i mobilní aplikaci. Práci navíc můžeš sdílet s ostatními. Na YouTube je navíc ke Canvě celá řada videonávodů, například ten od organizace Czechitas.
Figma
Figma je stejně jako Canva nástrojem pro tvorbu grafického designu. Program je zamýšlený spíše pro pokročilé a profesionální grafiky. Jeho ovládání je tak trochu složitější a alespoň za mě není příliš intuitivní. Na druhou stranu pokud ti grafika jde, Figma ti umožní dostat tvou práci na další úroveň. Bílou plochu, na které navrhuješ, si můžeš nastavit na konkrétní cíl – třeba na obrazovku telefonu, počítače, na příspěvek na Instagram atp. Program také umožňuje dobře pracovat a navrhovat vizuály v týmu. Asi nejvíce Figmu používají UX/UI designéři. Proto se i většina tutoriálů, které jsem našla, zaměřuje na to, jak ve Figmě dělat právě UX/UI design. Lze ale najít i obecněji zaměřené videonávody. Pokud ti tedy Canva přestává stačit, zkus ji vyměnit za Figmu.