Dnes se spolu podíváme na zoubek další sociální síti. Říká ti něco LinkedIn? Věděl/a jsi, že tato síť není už jenom o hledání práce? O tom všem jsme si povídali s odbornicí na slovo vzatou. Tereza Šámalová dlouhou dobu spolupracovala s Kamdu na pozici Head of LinkedIn. Přečti si víc a třeba zjistíš, že ti LinkedIn může pomoci k vysněné práci.
Tereza Šámalová (24) studuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem magisterský obor Český jazyk a literatura pro vzdělání. Tento rok ji čeká obhajoba diplomové práce. Do Kamdu nastoupila před rokem a půl. Terka je všestranný člověk – v zimě učí malé děti lyžovat a po zbytek roku pak třeba se svou kapelou tvoří písně ve zkušebně a jezdí po koncertech.
Terko, co tě do Kamdu přivedlo a na jakou pozici jsi nastupovala?
Do Kamdu jsem se dostala skrz inzerát, který jsem našla na pracovním portálu. Právě hledali člověka do LinkedIn týmu. Tato nabídka mě hodně zaujala, protože člověk mohl pracovat podles svých časových možností. I když je sídlo Kamdu v Praze, pozice byla vypsaná jako remote. Sice pro mě Praha není na druhém konci republiky, i přesto mi to ušetřilo čas, když jsem mohla pracovat z domu. Navíc jsem studovala češtinu a psaní mě baví, takže mi to přišlo jako skvělé řešení. Na LinkedInu jsem měla profil, ale síť jsem používala opravdu okrajově. Napadlo mě, že díky této příležitosti se v ní více vzdělám.
V té době jsi Kamdu znala? Kolik času jsi chtěla této stáži věnovat?
Kamdu jsem do té doby neznala. Vygooglila jsem si, co všechno nabízí. Musím říct, že mě Kamdu nadchlo. Jako studentka češtiny už jsem měla za sebou praxi ve školách. Tento projekt mě oslovil, protože nabízí studentům a žákům základních škol možnost setkat se s praxí. To bylo přesně to, co jsem chtěla ukázat svým studentům. Když jsem sama byla studentkou gymnázia, vadilo mi, že rozhodnutí o mé budoucnosti byla postavena pouze na teorii, bez praktických zkušeností. Proto jsem se rozhodla pro Kamdu. Chtěla jsem být součástí týmu lidí, kteří posouvají mladé lidi správným směrem. Časově jsem si nastavila stáž na 5–8 hodin týdně, ale záleželo na situaci v jednotlivých týdnech.
Začala jsi pracovat v týmu LinkedIn. Co tato práce obnášela? Jak jsi se dostala na vedoucí pozici?
V inzerátu psali, že hledají člověka, který bude tvořit příspěvky na LinkedIn. Hledali parťáka, člověka, který se stane součástí dvoučlenného týmu. Ze začátku jsme s kolegyní odpovídaly za texty i grafiku samy. Vedoucí pozice (Head of LinkedIn) v té době neexistovala. Tyto struktury se začaly vytvářet až v průběhu mého působení v Kamdu. Když se pak volil Head, nabídli mi tuto pozici a já ji přijala. Moje náplň práce se trochu změnila, přibylo více administrativy, domlouvání termínů a organizačních záležitostí. Jelikož studuji češtinu, dělala jsem také korektury, nejen pro LinkedIn příspěvky, ale i pro blog nebo jiné sítě.
Jako Head of LinkedIn jsi vedla tým lidí. Kolik lidí tvořil tento tým? Co ti tahle zkušenost dala?
Když jsem působila jako Head, tým tvořili čtyři lidé. Mezi sebou jsme si rozdělili povinnosti jako pravidelné vydávání příspěvků, tvorbu nápadů, korekturu, hledání nových spojení a samozřejmě kontakt s komunitou. Práce s lidmi s sebou přece jen přináší různá úskalí a musela jsem se učit, že je opravdu potřeba hlídat termíny a za druhé být vždy připravena pomoci. Zároveň mi to ukázalo, s kolika úkoly a výzvami jsem si zvládla poradit.
Jaké příspěvky se tvoří na LinkedInu?
Na LinkedInu se tvoří různé typy příspěvků – články, ankety, videa, carousel, posty. Někteří uživatelé využívají i možnost vytvářet tzv. bulletiny (zpravodaje), které nabádají čtenáře k pravidelnému odběru. V poslední době jsem si všimla, že i LinkedIn v některých zemích už testuje něco jako shorts na Facebooku. U nás vše ještě běží po staru, ale myslím, že nás tato změna brzy také čeká. I délka příspěvků se změnila – uživatelé si málokdy přečtou něco dlouhého, spousta tvůrců přechází na kratší rozsah příspěvků.
Jak se LinkedIn liší od jiných sociálních sítí?
LinkedIn se liší tím, že byl původně založen jako síť pro hledání práce a pracovních příležitostí. Lidé si zde zakládali profily a vkládali životopisy, aby je mohli najít náboráři nebo firmy. Dnes se do LinkedInu dostaly i osobnější prvky. Uživatelé zde nepíšou pouze o svých profesních zkušenostech, ale sdílejí také osobní příběhy, gratulují si k významným životním okamžikům nebo si vyměňují tipy na zajímavé aktivity. Stále se však jedná o síť, kde se používá kultivovaný jazyk.
Co ti tato stáž dala? Využiješ tyto zkušenosti v budoucí práci?
Získala jsem zkušenost, že LinkedIn nabízí spoustu možností, a vidím, že mnoho lidí síť neumí správně využívat. Měla jsem možnost nahlédnout do zákulisí tvorby příspěvků na jiných sítích a získat zkušenost s vedením týmu. Také jsem měla příležitost navštívit několik workshopů, například „Seznamování v 21. století“, který vedla Kristýna Mertlová. I když tento workshop neměl přímou souvislost s LinkedInem, velmi mě bavil. Díky zkušenostem ze spolupráce s Kamdu jsem se rozhodla založit své vlastní webové stránky (https://www.terkalinkuje.cz/), na kterých nabízím služby pro lidi, kteří s LinkedInem potřebují pomoc a chtějí se o něm dozvědět víc. Chystám také webinář zaměřený na práci s textem, během kterého bych ráda předala své zkušenosti s korekturami a znalosti z univerzity.
Děkujeme Terce za rozhovor a přejeme jí hodně úspěchů v její kariéře a mnoho nových spojení. Teď už víš, co znamená být na LinkedInu propojený se světem. Podívej se na ten náš nebo prozkoumej nabídku workshopů jarního semestru. Vzhůru do toho!