Přemýšlel/a jsi někdy, jak vypadá taková stáž v Kamdu? A jak se tvoří takový blog? O tom všem jsme si povídali se Sárou Valovou. Sára je studentkou doktorského studia Dějiny české literatury a teorie literatury na Univerzitě Karlově. Současně pracuje jako elévka v redakci iDnes Premium a donedávna také působila jako stážistka na pozici Head of Blog v Kamdu. Sára se s námi podělila o své zkušenosti s copywritingem i o to, co jí daly workshopy v Kamdu. 

Sáro, prozraď mi, co tě do Kamdu přivedlo?

Do Kamdu mě přivedla úplná náhoda. Loni jsem končila magisterské studium a protože jsem o rok prodlužovala, tak už mě čekala jen práce na diplomce, dokončení dvou předmětů a státnice. Hledala jsem tedy nějakou praxi v oboru (práce s textem – pozn. red.). Ve většině případů po mně ale chtěli minimálně roční praxi. Nebo praxi nepožadovali, ale stejně mě nepozvali ani do dalšího kola pohovoru. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet neplacenou stáž. Životopis jsem poslala na pozici copywritera do Safezóny, což je spřátelený projekt Kamdu. Na to konto jsem dostala e-mail od Marušky (CEO – ředitelka Kamdu a Safezóny – pozn. red.), že je už pozice obsazená. Líbil se jí ale můj motivační dopis, tak mi nabídla, že bych mohla psát blog právě v Kamdu.

Jak dlouho už trvá tvoje stáž? Kolik hodin týdně ti práce zabírala? 

Teď jsem to počítala, bude to přesně rok a dva měsíce. Co se týče časové dotace práce, záleží to hodně na domluvě. Můj úvazek byl oficiálně v rozmezí 4–6 hodin týdně. Ve skutečnosti ale záleželo na tom, o čem jsem psala. Některé články vyžadují delší přípravu, jiné jsem měla hotové poměrně rychle. Pak jsem si také přibrala dělání korektur, což také zabírá nějaký čas.

Plánovala jsi, že zůstaneš tak dlouho? 

Můj plán byl zůstat minimálně rok, což se mi povedlo. Chtěla jsem se rozepsat a nabrat co nejvíce zkušeností. Myslím si, že dlouhodobější stáže mají větší smysl. Člověk se opravdu něco naučí a zároveň to i lépe vypadá v životopise.

Do Kamdu jsi nastoupila na pozici copywritera blogu. Vyzkoušela sis kromě psaní článků i něco jiného?

Nastoupila jsem na pozici, která v té době ještě tak úplně neexistovala. Blog existoval už předtím, ale příspěvky na něm byly publikovány spíše sporadicky. Blog jsem tedy vlastně rozjížděla. Nejdříve se mi vystřídalo několik parťáků, kteří ale odešli ještě předtím, než napsali první článek. Pak přišla Josefína. Spolu jsme vytvořily tým a rozepsaly jsme se ve velkém. Takže jsem si vyzkoušela, jaké to je si něco vybudovat. Z psaní jsem si zkusila blogové články, reportáže a rozhovory. Především rozhovory mě opravdu bavily, i když zaberou hodně času. Mimo blog jsem se také dostala k tvorbě PR článků, příspěvků na sociální sítě nebo jsem prováděla úpravy medailonků koučů na web Kamdu.

Jaké zkušenosti si ze stáže odnášíš?

Primárně jsem se hodně rozepsala. Sama na sobě vidím, že články, které jsem napsala před rokem, a ty sepsané teď jsou diametrálně odlišné. 😀 Kromě psaní si ale odnáším i další zkušenosti. S Josefínou jsme měly možnost dát blogu jeho současnou podobu. Témata si také vymýšlíme samy. Kromě toho jsem ale jako Head of Blog řešila i to, co čtenáři nevidí – statistiky čtenosti, propagaci článků, dodržování termínů. Prostě jsem se starala i o veškeré náležitosti okolo, což byla další skvělá zkušenost.

Jaký byl nejzajímavější rozhovor, na který si dokážeš vzpomenout? 

Hodně jsem o tom přemýšlela, ale nedokážu vybrat jen jeden. Všechny ty rozhovory mi něco daly. Inspirátoři i další zpovídaní jsou velmi zajímaví lidé. Dobře si ale pamatuji na svůj první rozhovor. Dělala jsem ho s ředitelkou Gymnázia Arabská. Rozhovor probíhal přímo na gymnáziu a já jsem tak měla možnost podívat se na jinou střední školu, než na které jsem studovala, a nasát tamní atmosféru. Navíc jsem musela poprvé napsat s žádostí o rozhovor někomu, koho vůbec neznám. Byla jsem z toho dost nervózní.

Zúčastnila ses během stáže nějakých workshopů? 

Ano, byla jsem dokonce na pěti. Jako stážista v Kamdu máš možnost navštívit až 5 workshopů zadarmo, čehož jsem využila. Byla jsem na workshopu Tomáše Dražného, který mluvil o současném trhu práce. Dozvěděli jsme se, jak si hledat práci, jak psát CV i k čemu se hodí LinkedIn. Díky tomu jsem si mohla také zlepšit svoje CV. Skvělý workshop jsem zažila také s Beou Broskovou, která nás naučila, jak si psát poznámky jinak. Z Bey jde velká energie a to nás účastníky hrozně bavilo. Navíc plno jejích tipů používám i teď v praxi. Nezapomenu ani na školení o digitálních nástrojích od Magdy Jany Fialy, o kterém jsem psala i článek. Myslím si, že je skvělé umět v dnešní době tyhle nástroje používat a vědět, jak člověku mohou při práci pomoct. Ráda vzpomínám také na workshop s Paulínou Árendášovou, naší koučkou, která mluvila o konstruktivní komunikaci. Nejzajímavější byla ale druhá část workshopu, ve které s námi sdílela, jak se připravovala na svůj speech na konferenci TEDx. Musím říct, že bylo zajímavé poslouchat, jak se dá připravit na trému. 

Co bys doporučila člověku, který chce psát na blog nebo sociální sítě, prostě se živit psaním? 

Nebát se a začít. Člověk hlavně musí pravidelně psát, to je nejdůležitější. Pracovní stáž je dobrý začátek. 

Co bys tedy doporučila člověku, který by se chtěl dostat do Kamdu?

Nečekejte jenom na to, na jaké pracovní pozice budou vypsané inzeráty. Zkuste do Kamdu rovnou napsat, co byste chtěli dělat, v čem byste chtěli získat praxi. Kontakty najdete na našich stránkách. Nebo si nejprve vyzkoušejte některý z workshopů. Tam se můžete seznámit se členy našeho týmu a nasát atmosféru. Prostě buďte proaktivní. Tým je tady v Kamdu hodně dynamický a otevřený novým lidem, jejich nápadům a zlepšením.

Nevaž se a odvaž se… Zkusíš to jako Sára s námi?