Další ze série příspěvků o tom, jak zdolat překážky stojící mezi tebou a vysněnou prací, je tady! Tentokrát ti chceme předat tipy a triky, jak napsat motivační dopis, který náborářům nezapadne. Motivační dopis totiž není radno podcenit. Je to tvá šance předat informace, které nebyly v životopisu. Může tě také odlišit od ostatních uchazečů. Prostě se tam můžeš lépe a osobněji prezentovat. Tak pojďme na to!

Co všechno by měl motivační dopis obsahovat

Motivační dopis by měl mít maximálně jednu stránku. Tu si ideálně rozvrhni následovně:

Hlavička

Uveď své jméno, telefonní číslo, e-mail, adresu (mělo by stačit jen město nebo obec) a název pozice, na kterou se hlásíš. Slouží to k tomu, aby náborář lehce našel tvé kontakty a mohl se s tebou snadněji spojit.

Oslovení

Pokud můžeš, zkus oslovit konkrétní osobu. Když to možné není, použij univerzální oslovení „Vážený pane / vážená paní“.

1. odstavec

V úvodním odstavci se stručně představ.

2. odstavec

Popiš, proč máš zájem o práci právě v té dané firmě nebo instituci.

3. odstavec

V tomto odstavci se pokus shrnout své zkušenosti, dovednosti a vlastnosti. Zaměř se na to, co z tebe dělá ideálního uchazeče o tu konkrétní pozici. Nejlépe jenom neopakuj to, co máš v životopisu, ale napiš i něco navíc.

4. odstavec

Zkus co nejlépe popsat, jak by mohlo být tvoje přijetí do firmy přínosné pro obě strany – pro tebe i pro tvé potenciální zaměstnavatele.

Rozloučení a „podpis“ (uvedení svého celého jména)

Svůj motivační dopis zakonči třemi věcmi. Poděkuj za pozornost. Zkus přesvědčit náboráře k osobnímu setkání. Uveď, jak si představuješ další postup.

Jak motivační dopis vylepšit

V předchozí části jsme si uvedli, co všechno musí motivační dopis obsahovat a v jakém pořadí to tam má být. Teď bychom ti ale chtěli pomoct s tím, jak do této šablony dostat konkrétní obsah. A navrch pár dalších tipů, díky kterým nebudeš opakovat běžné chyby uchazečů.

1. Neopakuj pouze informace ze životopisu.

Nikdo nechce číst to samé dvakrát. Proto o sobě zkus v motivačním dopisu napsat něco nového. Především vysvětli, proč máš o pozici zájem. Samozřejmě ale není úplně dobré uvádět jako důvod to, že si prostě potřebuješ vydělat a oni mají volný flek. Nastuduj si co nejvíce informací o dané firmě. Můžeš čerpat třeba z webových stránek, sociálních sítí nebo od někoho, kdo už tam pracuje. Vyber si z toho to, co tě na firmě zaujalo a co se ti na ní líbí. V motivačním dopise pak zkus ukázat své nadšení z dané firmy. Také dokaž, že poslání a hodnoty své vysněné práce máš postavené stejně jako tvůj možný zaměstnavatel.

2. Neboj se inspirovat šablonami z internetu.

Na internetu najdeš spoustu ukázek toho, jak může takový motivační dopis vypadat. Klidně si najdi nějakou, která se ti nejvíc líbí a inspiruj se jí. Nezapomeň ale, že motivační dopis bys měl ušít na míru jak sobě, tak i konkrétní firmě a dané pozici, o kterou se ucházíš.

3. Je zbytečné uvádět výčet osobních vlastností, které nejdou ověřit.

Nemá cenu psát v motivačním dopisu výčet svých kladných vlastností. To, že jsi komunikativní, pracovitý a že jsi týmový hráč, náboráři vůbec nic neřekne. Může to o sobě klidně napsat úplně každý. Vždy zkus vše opírat o své výsledky a zkušenosti. Pokud chceš náboráři dát najevo třeba to, že umíš vést tým, napiš mu, kdy jsi vedl nějakou skupinu lidí. Klidně jako příklady uveď organizaci školní akce nebo vedení sportovního týmu.

4. Pokud nemáš příliš mnoho pracovních zkušeností, rozepiš se o svých školních, dobrovolnických nebo volnočasových aktivitách.

Ale pozor, musí to být relevantní pro danou pozici. Pokud se ucházíš o práci v marketingu, můžeš se třeba rozepsat o tom, jak jsi propagoval školní dobročinnou akci. Když chceš pracovat ve financích, můžeš zkusit napsat o svých zkušenostech s vedením financí svého skautského oddílu.

5. Nepřikrášluj skutečnost.

Je opravdu důležité psát pravdu. Netvrď třeba, že umíš něco, co vůbec neovládáš. Pokud tu práci dostaneš, může se to pak po tobě vyžadovat. Všechno, co napíšeš, se ti později může vrátit. Proto je lepší držet se reality.

6. Používej krátké a úderné věty.

Zkus svůj text formulovat do krátkých vět, které jsou jednoduché a přehledné. Náboráři by se tvůj text měl dobře číst.

7. Dávej pozor na gramatické chyby.

Motivační dopis bez hrubek a překlepů je základ. Nejlepší je, když ti tvůj text někdo před odesláním zkontroluje. Víc očí totiž víc vidí.

Kde můžeš získat další informace

Všechny naše rady jsme získali od zkušeného personalisty Petra Kučery a z článků publikovaných na webu https://www.welcometothejungle.com/. Druhý zdroj rozhodně neváhej navštívit. Dozvíš se tam ještě víc. A pokud preferuješ praxi a osobnější přístup, v KudyKampusu pro tebe samozřejmě máme i několik workshopů na tohle téma.