Podzimní semestr skončil a máme i po Celebration party… Ale nemusíš smutnit, Štědrý den už klepe na dveře. Jako takovou předvánoční nadílku jsme si pro tebe přichystali další dávku inspirace. Od koho jiného ji získat než od našich Inspirátorů?

Tentokrát jsme se tedy v příspěvku na téma jednoho pracovního dne podíváme k Magdaléně Janě Fiale. Spolu s ní nahlédneme za oponu správě sociálních sítí, marketingu, a především UX designu. Magda označuje sebe samu za „pracovního chameleona“. Původně totiž vystudovala střední zdravotnickou školu a pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra. Přes profesionální fotografování se pak dostala k sociálním sítím a marketingu. A v současnosti si k tomu přibrala ještě UX. „Na téhle době je fantastické, že člověk může opravdu dělat to, co chce. A může to měnit,“ pochvaluje si své chameleonství Magda. Přesvědč se o tom také.

Jak žít v Praze, ale pracovat i studovat v Brně

S Magdou jsem se sešla v jedné z kaváren na pražské Letné. Setkání na pracovišti tentokrát úplně nevyšlo, protože Magda pracuje z domova. Má to ale tu výhodu, že jsme si mohli o jejím pracovním životě v klidu popovídat. A také můžeš spolu se mnou zjistit, jaké to vlastně je pracovat z domova neboli pracovat remote.

Nejprve jsme se zaměřily na to, co vlastně Magda dělá za zaměstnání a co to obnáší. Začali jsme u nejmodernějšího a tajemně znějícího oboru – UX. Magda mi objasnila, že tento obor má za cíl, aby se určitý produkt nebo služba lidem dobře používal. V kariéře UX designérky je Magda teprve na začátku. Pracuje pro brněnský startup Ivy assistant a pomáhá navrhovat aplikaci, která je určena pacientkám podstupujícím umělé oplodnění. „Je to aplikace, která pacientku provede léčbou, měla by jí uklidnit a pomoct jí, aby vůbec na nic nezapomněla,“ přibližuje poslání aplikace Magda. Jejím úkolem je navrhnout, jak bude aplikace vypadat. Naposledy například navrhovala stránku, která se pacientky ptá na určité informace. Vytvořila tedy návrh tří obrazovek a poslala je developerovi. Ten je naprogramuje a vloží do aplikace. Dobrou zprávou pro všechny neprogramátory je, že UX designer nemusí umět programovat.

Kromě toho UX také studuje na vysoké škole, opět v Brně. Jak je možné, že žije v Praze, ale zároveň studuje i pracuje v Brně? Klíčem k tomu je fakt, že se obě činnosti dají z naprosté většiny dělat remote. „Všechny nástroje, které v práci používáme, jsou online a pracují v reálném čase. Cokoliv udělám, to ostatní hned vidí. Můžeme si to rovnou komentovat nebo si hned zavolat,“ přibližuje své fungování ve startupové firmě. Zhruba jednou za měsíc se ale do Brna vydá i osobně a s kolegy se setká offline. Se studiem to má podobné. Nedávno spuštěný obor Design informačních služeb na Masarykově univerzitě je totiž první zcela remote vysokoškolský program v ČR. Studium funguje na principu virtuálních osnov, do kterých studentům průběžně přibývají úkoly, texty, videa nebo podcasty k nastudování. Jednou za čtrnáct dní se k tomu přidává den plný synchronních online přednášek. Na konci semestru se všichni studenti sejdou offline na tzv. hackaton, během kterého vyvíjejí aplikaci nebo zlepšují projekt a vidí se osobně. Na tomto oboru Magda vyzdvihuje to, že: je v jednadvacátém století a nutí nás sledovat trendy.

Dále pracuje ve velké IT firmě BIQ Group, která tentokrát sídlí v Praze. V ní se stará o propagaci firmy na sockách, kompletně řeší grafiku sociálních sítí a vytváří jejich obsahový plán firmy. Má tedy pod palcem o čem příspěvky na sítích budou i jak budou vypadat vizuálně.

Každý den je jiný

Když jsem pochopila, v čem její práce spočívá, mohla jsem začít vyzvídat, jak vypadal Magdin předchozí pracovní den. Nepředstavujte si ale, že každý její den vypadá stejně, protože jak Magda sama o své práci říká: „Každý den je hodně pestrý, nemám rutinu.“ Logickým začátkem dne tedy bývá káva a plánování toho, co ji ten den čeká. Dále je to rozmanité. Například včera v  10 hodin měla call s produktovým designerem Ivy assistant, ve kterém prodiskutovali její návrh obrazovky. Magda obdržela feedback a byla nasměrována dále. Zbytek dopoledne pak na základě toho na designu obrazovky aplikace dále pracovala. Odpoledne metaforicky odcestovala z Brna zpět do Prahy a po třetí hodině odpoledne začala pracovat pro firmu BiQ Group. Nastavovala nové kampaně na sockách, vyhodnocovala výsledky předchozích kampaní a spolu s firemní účetní řešila fakturace sociálních médií. Následně dělala něco podobného i pro brněnský startup. I tam totiž využili jejích zkušeností v oboru a Magda tam na zelené louce vytváří strategii sociálních sítí a marketingu. Zakladatelé startupu na to dosud neměli čas. Zhruba od půl šesté se pak věnovala školním úkolům a povinnostem.

Sebedisciplína a trackování času je základ

A jak je vlastně možné všechno skloubit? A je možné být produktivní i přesto, že pracuje z domova? Potřebné základy Magda získala při práci fotografky: „Hodně mi pomohlo, že jsem si zvykla pracovat na retuších fotek full time doma. To mě naučilo hodně velké sebedisciplíně. Na jedné fotce může člověk strávit osm hodin, ale taky dvacet minut. Takže jsem si hodně precizně začala trackovat čas. Jinak bych furt retušovala a neměla bych z čeho žít. A to už se nad tím člověk zamyslí.“

Zásadní také je, že si doma vybudovala malou kancelář. Tedy spíše jen pracovní stůl, který jí pomáhá oddělovat práci od volného času. „Vím, že když si sednu k počítači, tak mi začíná práce.“ Den si pak rozděluje na několik úseků. Střídá hlubokou cílenou práci pro jednu i druhou firmu, kterou si odděluje třeba kroužky. Dělá balet, akrobacii v síti a vede skautský oddíl. „Bála jsem se toho, že se zblázním, když sedím celý den u počítače,“ vysvětluje množství dalších aktivit, kterým se věnuje. Jejím velkým cílem pak je netahat si práci na víkend a stihnout vše během pracovního týdne.

V závěru setkání jsem si nemohla odpustit otázku, jestli jí nechybí jasně daná pracovní doba, chození do kanceláře a setkávání s kolegy. Na to mi Magda odpovídá, že jí mnohem více vyhovuje to, jak si to ona sama nastavila. „Už si ani neumím představit, že bych každý den chodila do kanceláře,“ dodává. Lidé jí pak nechybí právě díky činnosti ve skautu a díky ostatním kroužkům. A kdyby se jí zachtělo, do kanceláří pražské i brněnské firmy může kdykoliv. A kdyby se zachtělo vám vyzkoušet si UX na vlastní kůži, nebojte se přihlásit na jeden z Magdiných workshopů!