V našem seriálu plném tipů a triků, jak můžeš nastartovat svůj profesní život a uspět v náročném boji o vytoužené pracovní místo, se blížíme téměř k závěru. Prošli jsme společně nástrahami tvorby životopisu i motivačního dopisu a doputovali jsme až k pozvánce na pohovor. Klíčem k úspěšnému zvládnutí pohovoru je především příprava. Na co všechno se ale připravit? Pokračuj ve čtení dále a dozvíš se to!
Jak se na pohovor nachystat
Nejdůležitější je projít si důkladně webové stránky firmy nebo instituce, u které chceme získat flek. Na stránkách se snaž především najít něco o historii firmy, jejích základních hodnotách a strategiích. Také si projdi aktuální nabídku produktů nebo služeb. Při průzkumu si klidně dělej poznámky, pomůže ti to lépe si vše utřídit a zapamatovat. Celé vyhledávání ti umožní do určité míry nasát atmosféru tvého budoucího týmu. Poznatky si také můžeš doplnit na sociálních sítích nebo dalších platformách, řada firem nebo institucí má třeba svůj vlastní podcast.
Při pohovoru si usnadníš situaci také tím, že si předem promyslíš odpovědi na otázky, které ti může náborář položit. Klidně si odpovědi také předem zformuluj a napiš. U pohovoru nejčastěji uslyšíš následující otázky:
· Povězte mi něco o sobě.
- Co vás na pozici zaujalo?
- Proč jste si vybral*a právě naši firmu?
- Jakého svého profesního úspěchu si nejvíce ceníte?
- Jakou první věc uděláte po nástupu na pozici?
- Proč bychom si měli vybrat právě vás?
- Jaký byste chtěl*a plat?
Dále se tě náborář může ptát například na důvod odchodu z předchozího zaměstnání, na tvou profesní kvalifikaci, dovednosti nebo motivaci k práci na té konkrétní pozici.
Zájem o práci vyjádříš dobře také tím, že otázky budeš pokládat i ty. Ideálně si je rovněž promysli předem a zaznamenej na papír. Nejde jen o to, jestli budeš náboráři připadat jako vhodný kandidát. Jde také o to, jestli bude daná práce sedět tobě. Proto se neboj zeptat! Tady je pár obecných otázek pro inspiraci:
- Jaké jsou pracovní podmínky?
- Co je očekáváno od té dané pracovní pozice?
- Jaké jsou možnosti dalšího kariérního i osobního rozvoje (kurzy a školení, proces povýšení atp.)?
I když si na módu příliš nepotrpíš a obvykle vytáhneš ze šatníku to první, co nahmatáš, na svém outfitu na pohovor si dej záležet. I kdybys dělal pohovor třeba na pozici řemeslníka, měl by ses obléct trochu formálněji. Neboj se vybrat něco, v čem se cítíš pohodlně, ale zároveň v tom vypadáš reprezentativně. Na legíny a tepláky tak radši zapomeň. Vhodným oblečením ukážeš, že jsi připravený a umíš si dát na svém vzhledu záležet.
Jak zvládnout samotný pohovor
Pro začátek je nejlepší přijít včas. Vyraz tedy raději s předstihem, abys měl čas vše v klidu najít. Pokud máš i přes všechnu snahu zpoždění, dej vědět tomu, s kým pohovor děláš. Buď na tebe počká, nebo si s tebou domluví jiný termín.
Když přijdeš, nezapomeň zřetelně pozdravit a usmát se. Při podání ruky měj silný stisk. První dojem, který uděláš, je velmi důležitý. Během pohovoru odpovídej na otázky jasně a přesně. Nebuď příliš obecný. Pokud máš s podobnou prací nějaké zkušenosti, je nejlepší odpovídat konkrétně a z vlastní praxe.
Hodně důležitá je také soustředěnost na rozhovor. Buď pozorným posluchačem, když ti náborář něco říká. Neskákej mu do řeči. Měl bys také projevit určitou míru sebevědomí a mít pozitivní přístup. Aby to ale nebylo tak jednoduché, zároveň bys měl zůstat sám sebou. Pro své vlastní dobro. Když tě vezmou na základě tvého předstíraného já, budeš muset tu masku udržet i každý den v práci. A to bys asi nechtěl…
Náboráře si můžeš získat i na samém konci pohovoru. Stačí, když na konci poděkuješ za čas, který ti personalista věnoval. Přidej k tomu přání hezkého dne. Nakonec zkus být aktivní a projev zájem o další interakci. Dokážeš tím svůj zájem. Zeptej se třeba na to, kdy můžeš čekat zpětnou vazbu, nebo se doptej na další kroky výběrového řízení.
Tipy na závěr
Nakonec přidáme dvě obecné rady. Zaprvé, náboráři oceňují rychlé odpovídání na zprávy, telefonáty atd. Zadruhé, pokus během pohovoru co nejlépe propojit své dosavadní zkušenosti a dovednosti s vypsanou pracovní nabídkou. Dej si ale pozor, abys z toho neudělal jen variaci na text inzerátu.
Odkud všechny tipy pochází? Získali jsme je od zkušeného náboráře Petra Kučery a z článků na webu https://www.welcometothejungle.com/cs. Web Welcome to the Jungle rozhodně neváhej navštívit. Dozvíš se tam ještě víc. Pokud jsi zastáncem vzdělání praxí, v nabídce jarního semestru Kamdu pro tebe něco chystáme. V Praze můžeš absolvovat třeba workshopy Jak se neztratit na otevřeném trhu práce s Tomášem Drážným a Proč být na LinkedIn už teď? s Milošem Křepelkou. V Brně by ti zase mohl pomoct workshop Networking a důležitost osobní značky s Ondřejem Lidmilou.