IT je v dnešní době jedno z nejlukrativnějších zaměření, ale je v IT dost žen? Právě organizace Czechitas se tuto otázku snaží vyřešit.
Monika Ptáčníková, spoluzakladatelka Czechitas
Mohla byste v krátkosti představit sebe a neziskovou organizaci Czechitas?
Jmenuji se Monika Ptáčníková, jsem spoluzakladatelka neziskové organizace Czechitas a aktuálně v ní působím jako členka správní rady. Czechitas je obrovská komunita nadšenců a expertů z oblasti IT. Vznikli jsme jako volnočasová aktivita s myšlenkou přivést do IT více žen. První, kdo s tím přišel, byla moje nejlepší kamarádka Dita Formánková. Uspořádaly jsme pár neformálních setkání a workshopů pro ženy a pro naše kamarádky. Holky byly nadšené a chtěly víc takových setkání. Tak kolem nás postupně začala vznikat celá komunita. Jsme jiné v tom, že jsme do informatiky začaly dávat více růžové a vytvořily prostředí, kde se holky cítí bezpečně. Snažily jsme se ukázat ženám, že IT je vlastně strašně zajímavý a kreativní obor. Později se o nás začaly zajímat i velké firmy, korporáty a technologické společnosti. Nyní je Czechitas profesionálně řízená organizace, jejíž interní tým tvoří asi 60 lidí, 600 expertů, dobrovolníků a lektorů, kteří s námi ročně vzdělají okolo 45 000 lidí, z toho je přes 8 000 žen. Děláme řadu programů, od kurzů přístupných zdarma přes kurzy na pokročilé digitální dovednosti až po úplné rekvalifikace. Postupem času se z toho stal opravdu velký projekt, který podporuje ženy, často hledající práci po rodičovské dovolené, dodává jim sebevědomí a empowering. Krom toho by ženy mohly podpořit i změny v české ekonomice.
Jak jste se dostala do IT?
Chodila jsem na gympl a byla jsem taková ta klasická holka, kterou baví hrozně moc věcí. Matematika, biologie, chemie… Vůbec jsem nevěděla, kam mám směřovat. Pak jsem si zvolila cestu ekonomie, která mi byla nejvíc blízká. Zaujala mě zejména behaviorální ekonomie, která se zaměřuje na chování lidí a práci s lidmi. Už na vysoké jsem měla spoustu brigád, zkoušela jsem si všemožné pozice. Moje kamarádka Dita, se kterou jsme později začaly pořádat ty první workshopy, studovala informatiku, protože má tatínka, který IT vystudoval a vlastní technologickou firmu. Po škole jsem začala pracovat v HR, konkrétně v thajské agentuře zaměřené na technologické firmy. Hledala jsem tam kandidáty na různé IT a technologické pozice. IT odvětví mi připadalo naprosto úžasné, ale bylo mi líto, že je v něm tak málo žen. ADita Formánková studovala informatiku a viděla, kolik dam a slečen se chce v oboru IT uplatnit. Tak jsme to daly dohromady.
Zaměřuje se Czechitas výhradně na ženy, nebo mohou kurzy navštěvovat i muži?
To je dobrá otázka. Naše kurzy jsou otevřeny i mužům, hlavně tedy pokud nenaplníme kapacity workshopu. Dnes máme spoustu aktivit, které probíhají i offline, a tam samozřejmě není omezená kapacita, takže tam přijímáme i muže. Spoustu věcí poskytujeme zdarma, úvodní kurzy, blogové příspěvky, videa na youtube a tam je prostor pro kohokoli. Ale zaměřujeme se opravdu primárně na ženy z toho důvodu, že u nás v ČR je nejnižší zastoupení žen v IT v celé EU. I když teď už to trochu poskočilo a žen v IT je okolo 11 %. Bohužel jsou tu stále stereotypy a předsudky, například když se řekne ,,ajťák’’, všichni si vybaví kluka. I proto chceme toto nastavení změnit a dát najevo, že všichni mohou studovat informatiku. V Czechitas jsme si prošli různými etapami, někdy jsme se třeba více věnovali dětem nebo třeba holkám na středních. Dnes se věnujeme dospělým ženám, protože chceme ukázat, že nikdy není pozdě s informatikou začít. Na trhu práce je velmi málo flexibilních úvazků, které se hodí například matkám s dětmi. V IT ale jsou, proto chceme ukázat, jak se do tohoto odvětví dostat a získat více možností.
Logo organizace Czechitas
Na vašich stránkách píšete, že: ,,IT je kreativní a rozvíjející se obor, pro který není vždy třeba specifického (např. matematického) talentu’’. Myslíte si tedy, že ve světě IT se mohou prosadit i lidé bez matematického přemýšlení a technického talentu?
Určitě ano. Proto jsou tady Czechitas, jedna z možností neformálního vzdělávání v IT. Jak už jsem říkala, IT není jen o vývoji systémů. Když se pracuje na tvorbě webových stránek nebo e-shopu, potřebujete také lidi, kteří navrhují vzhled nebo produkt prodávají zákazníkům. V těchto rolích už se prolíná hodně dovedností, například: design, krásno nebo nastavení looku. Zároveň také business, ekonomie, komunikace se zákazníkem a sociologie. Věřím, že je velice důležité jednotlivé talenty a zájmy v technologiích propojovat. A dnes se ta hra opět začíná měnit díky umělé inteligenci. Takže pokud vás baví technologie už od střední, nebojte se a běžte do toho! A pokud vás to láká až po škole, nikdy není pozdě začít.
Doporučila byste něco ženám, které se snaží do IT proniknout?
Doporučila bych jim, aby se nebály zkoušet. V Czechitas razíme myšlenku, že chyba je parťák. IT se nedá učit bez chyb, je to většinou metoda pokus-omyl. Hlavně je důležité nebát se zkoušet nové věci a občas vystoupit z komfortní zóny. Zásadní je chuť zkoumat, jak věci fungují a jak vyřešit, když něco nefunguje. Doporučila bych, aby se ženy opravdu nebály, měly odvahu a zkusily to, ať už s Czechitas nebo třeba ve škole. Do technologií potřebujeme vnést i ženský pohled, aby se třeba nestalo, že vyrobíme nejnovější chytrý telefon tak velký, že se ženě nevejde do ruky. Nebo že umělá inteligence nerozpozná ženský hlas. Je velmi důležité, abychom ženy měly už u samotného vývoje a u strategických rozhodnutí. V technologiích je důležité mít jak ženský, tak mužský element a jejich různorodé talenty. Různé věkové rozdíly, schopnosti a dovednosti, potom to funguje úplně nejlépe. Také to potom hezky reflektuje svět a samotné uživatele technologií.
Tým Czechitas