Většina z nás se snaží vybudovat si dobrou fyzickou kondici a dodržovat, aspoň do určité míry, zdravý životní styl. Neméně důležité ale je myslet i na kondici svého mozku. Trénink mozku je zásadní proto, abychom nezapomínali, zvládli udržet pozornost a snížili rizika mentálních nemocí. Podle odborníků totiž mozek funguje jako sval: „Když chcete být v dobré fyzické kondici, tak trénujete. Když chcete být v dobré psychické kondici, měli byste trénovat paměť a další kognitivní dovednosti,“ říká Linda Bizzarriová ze společnosti CEDR Pardubice. Pojďme tedy trochu nahlédnout do toho, jak s mozkovou posilovnou začít.
Jak to celé funguje
Celá myšlenka o mozku jakožto svalu má vědecké základy. Náš mozek ukrývá řadu neuronových drah, které můžeme prohlubovat a obnovovat. Mezi neurony také můžeme vytvářet spojení nová. To znamená, že pokud svůj mozek pravidelně vystavujeme určité zdravé zátěži a trénujeme ho, nejen že si udržíme jeho výkon, ale můžeme ho i zvýšit. Mozek totiž také stárne, takže když ho nebudeš trénovat, bude v průběhu života ztrácet něco ze svých schopností.
Cvičení na trénink mozku
Jak můžeme svůj mozek cvičit? Podle odborníků je důležité, aby mozkové posilování bylo pestré a zatěžovalo různé části mozku. Tréninku bychom se také měli věnovat pravidelně. Dobrou zprávou ale je, že spoustu z tréninkových aktivit určitě děláš už teď bez toho, aby sis to uvědomil/a! Prozradíme ti, o jaké aktivity jde.
1. Křížovky, logické hry, deskovky
Skvělým cvičením pro mozek jsou jednoznačně různé křížovky a hlavolamy nebo deskové hry všeho druhu. Nemusíš hrát rovnou šachy, stačí i takové Monopoly. Počítají se i různé logické hry na telefonu, ať už v nich skládáš slova z písmenek, nebo se snažíš dostat k sobě stejně barevné kuličky. Pokud si chceš dát opravdu důkladný trénink, existují i speciální hry ke zlepšení mozkové kondice, patří mezi ně třeba poslechové pexeso nebo brainbox.
2. Četba
Dobrá zpráva pro všechny knihomoly, i četba oblíbené knížky cvičí mozek. Nemusí jít ani o odbornou publikaci, stejně dobře funguje beletrie nebo třeba noviny. Prostě jakákoliv četba, která tě zajímá. Čtením si totiž rozšiřuješ slovní zásobu a zlepšuješ si svou schopnost koncentrace. Kromě toho si můžeš vylepšit své kreativní myšlení a rozšířit si obzory.
3. Učení se novým věcem
Důležité je nezamrznout na místě, ale stále se něčemu učit. A nemusí to být jenom látka ze školních osnov. Stejně dobře, možná dokonce i lépe funguje, když se začneš věnovat nějakému novému koníčku. Můžeš začít hrát na hudební nástroj, učit se krasobruslit nebo zkusit fotografovat.
4. Fyzická aktivita
Růstu mozkových buněk, zlepšení paměti a dalších poznávacích funkcí napomáhá fyzická aktivita. Pohyb totiž zvyšuje průtok krve do mozku. Když se tedy snažíš udržet se fit třeba běháním nebo hraním fotbalu, děláš tím dobře i svému mozku. Nejlepší jsou ale takové aktivity, které v sobě obsahují jak pohyb, tak nutnost koncentrace, konkrétně jde například o jógu a tanec.
5. Sociální kontakt
Interakce s ostatními lidmi je pro náš mozek zásadní. Díky ní dáváme mozku nové podněty, a navíc pak tolik nepropadáme depresi a osamění. Lépe než online to samozřejmě funguje offline, nezapomínej se tedy s kamarády občas potkat i osobně. Úplně nejlepší pro tvůj mozek jsou skupinové aktivity, které obsahují i nějakou mentální námahu, například různé workshopy, kurzy nebo diskuzní kluby.
6. Porušení stereotypu
Velmi dobře funguje také změna rutiny a jiných drobných návyků. Často ale není možné moc věcí ze své týdenní rutiny měnit. Stačí se tedy zaměřit na úplné drobnosti, můžeš třeba zkusit jít do školy jinou cestou nebo si místo kupované svačiny připravit svačinu doma. Zajímavé také je se jednou za čas podepsat druhou rukou nebo chodit chvíli pozadu.
Jen cvičení nestačí
K udržování mozku ale nestačí jen výše zmíněné tréninkové aktivity. Ty totiž nefungují bez toho, abys mozku dopřál i řádný odpočinek. Zkus mu tedy dát každý den aspoň sedm hodin spánku, ideálně nepřerušovaného. Během spánku si mozek nejen oddechne, ale také si utřídí informace, které během dne nasál. Nedostatek spánku má krátkodobé i dlouhodobé dopady. Nevyspalému člověku funguje hůř paměť a snadno ztrácí pozornost. Do budoucna může mít dlouhodobé zanedbávání řádného spánku za následek zvýšené riziko demence.
Na závěr
Až si budeš vybírat aktivity na posilování mozku, mysli hlavně na to, ať tě to baví. Pozitivní emoce dopady cvičení na mozek prohlubují. A navíc z toho budeš mít i radost 😊.
Zdroje
Informace k tomuto článku jsme čerpali z následujících zdrojů:
https://pardubice.rozhlas.cz/nenechte-mozek-zakrnet-je-sval-a-potrebuje-posilovat-6028098
https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/nenechte-svou-pamet-zlenivet-cvicte-svuj-mozek
https://www.liftor.cz/blog/mozek-v-kondici-posilujte-svuj-mozek-stejne-jako-svaly.html