Skončila škola, přišlo léto a máme konečně více času na sebe. Můžeme získávat nové zážitky, cestovat a věnovat se tomu, co nás baví. Abychom ale z volných dní získali co nejvíce, je třeba dát na chvíli z ruky telefon a opustit tablet a počítač. Klidně i na několik dní. Léto je tou nejlepší dobou na digitální detox. My v Kamdu to určitě zkusíme, abychom si letní měsíce užili naplno. Pojď do toho s námi!
Co je to digitální detox a proč ho zkusit
Digitální detox je snížení času, který trávíme na elektronických zařízeních – především na telefonu, tabletu, počítači. Podle vědců z Masarykovy univerzity tráví mladí ve věku mezi 13 a 17 lety na telefonu v průměru 4 hodiny a 11 minut denně a mobil zapínají průměrně 78krát za den. Odborníci ale doporučují strávit v online světě zhruba o polovinu méně, okolo 2 hodin denně. Do tohoto času se samozřejmě nepočítá doba, kterou na telefonu nebo počítači trávíme plněním svých pracovních nebo studijních povinností. Podle vedoucího výzkumu Davida Šmahela nejde tolik o dobu strávenou v digitálním světě jako o to, co tam děláme.
Dívání se do telefonu by nám totiž nemělo narušovat jiné aktivity. Pokud kvůli chatování, scrollování nebo sledování videí chodíš pozdě spát, méně se potkáváš s kamarády, nebo nesportuješ, měl bys digitální detox určitě zkusit. Nemusíš telefon odložit úplně, jde o to najít balanc mezi skutečným a online světem. Více času offline ti zvedne náladu, poskytne ti čas na různé jiné aktivity. Také si můžeš zlepšit vztahy s rodinou a kamarády, nebo nabrat fyzičku.
Jak na to?
Zjisti, kolik času na telefonu trávíš
Víš, kolik času denně jsi na telefonu? Jestli ne, určitě se zkus podívat. Možná tě to nepříjemně překvapí. Minimálně u mě to tak bylo. Informace získáš překvapivě snadno – tady najdeš návod na iPhone i Android. Pokud nejsi ze zjištění příliš nadšený, může to být dobrou motivací k tomu, aby ses do digitálního detoxu pustil/a.
Omez lákadla
Když ti na telefonu pípne nějaké upozornění, je těžké se na něj nepodívat. Proto zkus lákadla, kvůli kterým bereš telefon do ruky, co nejvíce omezit. Zkus projít svůj telefon a odstranit některé aplikace. U těch, které si necháš, si vypni notifikace. Dále funguje, když si ty nejlákavější aplikace přesuneš z hlavní stránky telefonu a schováš je mezi ostatní.
Uvědom si, že nemusíš být neustále dostupný
Zásadní je pochopit, že nemusíš být pořád dostupný. Ve většině případů není problém, když na zprávy a e-maily nezareaguješ hned. Mail stačí kontrolovat třeba jen ráno a večer. Zprávy je v běžném provozu lepší kontrolovat častěji, ale rozhodně ne pořád. Během soustředěné práce pípnutí zprávy ruší tvé soustředění a zpomaluje tě to. Ani čas s kamarády si s neustálým reagováním na zprávy někoho jiného moc neužiješ. V těchto chvílích je fajn, vypnout si na telefonu zvuk. Jestli tě telefon rozptyluje tím, jak se s každou zprávou obrazovka rozsvítí, schovej ho tak, abys ho neviděl. Pokud máš pocit, že to v tvém případě nejde a musíš třeba zvedat nějaké telefonáty, nech si zvuk mobilu zapnutý, ale polož ho třeba na druhý konec místnosti. Tak se budeš muset zvednout pokaždé, když budeš chtít vzít telefon do ruky. A to si přeci jen v řadě případů rozmyslíš.
Nastav si pravidla
Zkus si nastavit pravidla na používání telefonu, počítače a tabletu. Začni třeba jedním a pak můžeš postupně přidávat. Hlavně u toho nezapomeň, že pravidla si volíš ty a podle sebe. Jdi na to postupně a nic nepřeháněj. Tady jsou nějaké tipy na omezení používání telefonu. Vyber si nějaká a zkus, jestli jsou pro tebe funkční:
- Vypni si zvuk telefonu, když jdeš spát.
- Pokud na telefonu zjišťuješ, kolik je hodin, pořiď si ručičkové hodinky.
- Neber si s sebou telefon na záchod, do koupelny a do ložnice.
- Řekni si, kolik času chceš strávit na sociálních sítích, v různých aplikacích, na YouTube, nebo na telefonu obecně a zkus to dodržovat. Ve většině telefonů by měla být možnost si takové limity nastavit, takže to mobil pohlídá za tebe.
- Nahraď čas strávený v digitálním světě jinými aktivitami – sportem, koníčky, procházkou, četbou…
- Zruš si data v telefonu. Pak získáš chvíle, kdy tě online prostředí nebude lákat, protože k němu jednoduše nebudeš mít přístup. A neboj se toho, na většině míst je wifi, takže tě to tolik neodřízne. Aspoň já bez dat funguju už řadu let.
Jak si to usnadnit
Co můžeš udělat, aby sis to celé usnadnil? Pomoct může jít do toho s kamarádem. Domluvte se a zkuste to společně. Je to snazší, když v tom nejsi sám! Ulehčit ti také může, když o své snaze informuješ své okolí. Pak budou všichni vědět, že nemusíš být dostupné celý den a nebudou čekat okamžitou reakci. Pravděpodobně zjistíš, že jsou s tím všichni v pohodě. Tím ti odpadne tlak, který sis sám na sebe vyvíjel.
Závěrečná letní výzva
Pro ty, kdo do toho chtějí jít opravdu naplno, tu máme na závěr tu největší výzvu. Zkus se od telefonu, tabletu a počítače odpojit na několik dnů úplně. Kdy jindy to zkusit než v létě! Já například odjedu na letní tábor a zůstanu offline celý týden. To, že ho strávím v přírodě, na místě, kde skoro není signál a mám ztížený přístup k elektrické zásuvce, situaci jen usnadní. Dělám to tak každý rok a člověku se po roce ve městě před obrazovkou uleví. Pokud je týden pro tebe moc, zkus aspoň den, nebo dva. Naplánuj si výlet s kamarády nebo rodinou a třeba zjistíš, že ti telefon nebo počítač vlastně vůbec neschází 😊.