Po řadě seminárek, testů a zkoušek máš konečně za sebou státnice a před jménem titul. Vysněnou práci máš na dosah, stačí jen poslat životopis, absolvovat pohovor a je to. Opravdu? Cesta od titulu k pracovní pozici bohužel tak snadná není. Pouze škola v drtivé většině případů nestačí. Co ale firmy od absolventů vlastně chtějí? Pojďme se podívat, co můžeš pro lehčí vstup do pracovního kolotoče začít dělat už teď.
Slabiny čerstvých absolventů
Podle nedávno zveřejněného článku z webu Aktuálně.cz zaměstnavatelé naráží u čerstvých držitelů titulu především na nepřipravenost k práci v oboru. Mladí uchazeči mají sice dobré faktické znalosti, neumí je ale využít v praxi. Navíc často neví nic o tom, jak to v práci skutečně funguje. Firmy se tedy u málo zkušených uchazečů pravidelně setkávají se slabinami českého školství – důrazem na memorování a odtržeností od světa tam venku. Co konkrétně zaměstnavatelé postrádají?
Nejčastěji zmiňují komunikační a prezentační dovednosti, cit pro psaní, schopnost spolupracovat, organizovat si čas a umění řešit konflikty. Tedy přesně to, co si z většiny škol neodnesete. V pracovním prostředí je to ale nezbytné. Kromě toho firmám u mladých chybí samostatné myšlení a schopnost získané teoretické znalosti propojovat a využívat.
Školství se sice za poslední léta příliš neproměnilo, okolní svět se ale mění velmi rychle. Trh práce se přetváří s vývojem technologií. Mění se obchodní modely, organizace firem i styl práce. Šanci na úspěch mají tedy především ti, kteří jsou připraveni se stále učit a zvládají časté změny. Pro firmy a další organizace je tak zásadní, aby se jejich zaměstnanci dokázali vypořádat s novými situacemi a zvládli čelit určitému psychickému tlaku.
Jak slabiny odstranit
Zásadní je nebýt pasivní a uvědomit si, že jen škola nestačí. Zkus soft skills, které zaměstnavatelům u absolventů chybí, rozvíjet již během studia na střední škole. Ideálním způsobem jsou mimoškolní aktivity. Nejprve najdi, co tě baví. Pokud tápeš, nevadí, chystáme pro tebe příspěvek věnovaný pouze tomuto tématu. Tomu, co tě zajímá, pak věnuj své volné chvíle. Ale ne všechny, občas také potřebuješ vypnout. Můžeš se angažovat ve studentské politice, věnovat se umění, vědě, nebo třeba chystat programy pro děti. Všechny tyto aktivity tě postaví tváří v tvář novým situacím. V řadě z nich jsi nucen pracovat v týmu, komunikovat a získávat nové praktické dovednosti. Budeš také muset skloubit školu s dalšími aktivity, což tě přinutí k zamyšlení nad organizací svého času. Nepřímo a nenápadně tak žádané dovednosti začneš získávat už na střední.
Když se v některé konkrétní soft skill cítíš nejistě, je dobré ji rozvíjet. K tomu jsou ideální především různé workshopy, které ti umožní pracovat na komunikaci, prezentačních dovednostech, schopnosti řešit konfliktní situace, zvyšování osobní produktivity atd. Na podzimní semestr toho pro tebe v Kamdu chystáme opět dost 😊. Až si budeš mimoškolní aktivity a workshopy vyhledávat, nezapomeň omrknout Kamdu workshopy (program podzimního semestru by tam měl přibýt ve druhé půlce srpna) a databázi ProStředoškoláky.
Pokud se rozhodneš studovat vysokou, zaměř své mimoškolní aktivity více směrem k pracovnímu prostředí. Každá zkušenost se u tvých budoucích zaměstnavatelů počítá. Ať už to jsou různé brigády, stáže, spolupráce na různých projektech, nebo zkrácené pracovní úvazky. Dokud máš možnost, zkus nabrat zkušenosti na stážích. V řadě oborů nejsou placené, ale pomůžou ti k získání kontaktů a později i k lepší placené pozici. Podle personalistky Kamily Bosákové je každá zkušenost z praxe velkým plusem. „Potenciální zaměstnavatel tak vidí, že se zájemce chce učit a poznávat nové věci, že si dokáže zorganizovat čas pro studium i práci… A zkrátka že už trochu ví, jak vypadá ‚chodit pravidelně do práce‘,“ říká Bosáková v rozhovoru pro Novinky.cz.
Jestli tě zajímá marketing, sociální sítě, grafika, back office nebo třeba organizace eventů, dveře Kamdu týmu jsou otevřené. Někteří účastníci si dokázali domluvit stáž i ve firmách našich Inspirátorů díky návštěvě jejich workshopu. Stačí jen vykročit z komfortní zóny a udělat první krok.