Jak si vybrat svou budoucí profesi? Od rodičů a učitelů často slýcháme, ať si vybereme hlavně něco, co nás bude bavit. Přece jenom v práci strávíme opravdu velkou část svého života… Co když ale stále tápeš v tom, co by tě bavilo? Co když si nejsi jistý, v čem bys byl/a dobrý/á? Dokud nezačneš někde pracovat na plný úvazek, nikdy si nemůžeš být úplně jistý. Existuje ale řada způsobů, které ti mohou napovědět, jakým směrem se vydat. Pojďme se na ně podívat.
Nalezení správné cesty často není úplně jednoduché a trvá to delší dobu. Aby ses neztratil hned na začátku cesty, rozdělili jsme ji do několika po sobě jdoucích úseků. Když jimi projdeš, měl bys být k zjištění toho, co tě baví, o pořádný kus dál.
1. Online testy
První krok můžeš udělat sám z pohodlí domova. Je totiž dobré zkusit nejprve co nejlépe poznat sama sebe. K tomu ti dobře poslouží testy osobnosti. Samozřejmě ti neřeknou něco úplně nového, ale pomohou ti utvrdit se v tom, co už víš, nebo aspoň tušíš. Asi nejznámějším osobnostním testem je 16 Personalities. Test ti zabere zhruba 5–10 minut. Po vyplnění tohoto testu budeš přiřazen k určitému typu osobnosti a dozvíš se o svých silných a slabých stránkách, o svých potřebách a chování v práci i osobním životě. To vše ti může pomoct vyloučit řadu oblastí, do kterých se svou povahou prostě nehodíš.
Dále pro tebe může být užitečný profitest. Ten ti zabere okolo patnácti minut. V testu se střídají praktické úlohy (hledání obrázků, číselné řady atp.) a série tvrzení o tobě, ke kterým volíš, zda na tebe sedí, či nikoliv. Výsledky profitestu ti řeknou, jakou máš povahu, jaké jsou tvé silné a slabé stránky a jaká pracovní oblast je pro tebe ta pravá. Na rozdíl od osobnostního testu jsou výsledky profitestu více zacílené právě na výběr práce a studijního oboru.
Než podnikneš další kroky, může být také užitečné zamyslet se nad tím, co je pro tebe důležité a čeho bys chtěl/a v životě dosáhnout. Dobrým nástrojem k zamyšlení je vision board. Na několika akcích Kamdu už sis ho mohl/a vyrobit. Můžeš si ho ale vytvořit i doma. Jde o tabuli (klidně jen v podobě čtvrtky), na kterou si umístíš své sny a cíle. Návod na sestavení vision boardu najdeš třeba tady.
2. Návštěva odborníka
Druhým krokem je návštěva odborníka, například pracovníka pedagogicko-psychologické poradny nebo kouče. S těmito profesionály můžeš vše probrat a oni ti s dalším nasměrováním pomohou. Řada škol vychází v tomto směru svým studentům vstříc a pořádá profesní testy s možností návštěvy odborníka z pedagogicko-psychologické poradny přímo ve škole. Ve své škole jsem takto absolvovala přímo v naší třídě místo vyučování písemné profitesty. Ty jsou delší, podrobnější a spolehlivější než online profitesty. K tomu jsme pak mohli zajít do pedagogicko-psychologické poradny zkonzultovat výsledky testu a řešit svou budoucí profesní cestu s odborníkem.
Další variantou je sezení s koučem, který ti vhodně zvolenými otázkami pomůže utřídit si, co v životě chceš a co by ti šlo. Zároveň tě na tvé cestě bude provázet. Pokud ti vadí psychologové, vyplňování testů a nerad se řídíš hotovým řešením od někoho jiného, koučování je přesně pro tebe. Jestli o něm chceš zjistit víc, doporučujeme ti k přečtení rozhovor s koučkou Paulou Árendášovou a článek Josefíny Povejšilové, ve kterém sdílí svou vlastní zkušenost s koučováním. A nezapomeň, že i v podzimním semestru Kamdu budeš mít možnost koupit si balíček s koučem a získat tak pár sezení za symbolickou cenu.
3. Pracovní veletrhy, dny otevřených dveří, workshopy
Když už sis trochu ujasnil/a, jaký jsi a jaké oblasti by tě mohly zajímat, přišel čas na třetí krok. Vydej se navštívit pracovní veletrhy, dny otevřených dveří, nebo workshopy.Může ti pomoct, když se potkáš s lidmi z oboru, podíváš se přímo do firem a vše si na chvíli vyzkoušíš. Asi největším festivalem pracovních příležitostí je Career Expo, letos už proběhl, ale můžeš ho navštívit v březnu roku 2025 v Praze. Už letos na začátku listopadu můžeš v Brně navštívit veletrh JobChallenge. Řada univerzit, nebo fakult pak také pořádá menší či větší pracovní veletrhy, často zaměřené na konkrétní obor. Některé firmy také pořádají dny otevřených dveří. To samé platí i pro hledání té správné školy – můžeš se zajít podívat třeba na veletrh vysokých škol Gaudeamus, v listopadu 2024 v Brně, nebo v lednu 2025 v Praze. Využij také dny otevřených dveří různých škol.
Skvělou příležitostí promluvit si s profesionály z oboru, podívat se na jejich pracoviště a vyzkoušet si, co dělají, jsou workshopy Kamdu. Nezapomeň se tedy přihlásit na workshopy podzimního semestru. Semestr začíná už 1. října 2024. V Brně i v Praze se můžeš těšit nejen na naše osvědčené Inspirátory, ale i na řadu nových. Jako vždy s námi budeš moct objevovat šest oblastí: byznys & kariéra, svět budoucnosti, společnost, komunikace & umění, věda. Pokud ani po provedení předchozích kroků moc nevíš, co by tě bavilo a zajímalo, zkus workshopy ze všech oblastí. Budeš pak mít lepší představu o jednotlivých odvětvích. Jestli už máš o svém směřování více jasno, využij možnost blíže poznat jednu zvolenou oblast. V obou případech se neboj ptát Inspirátorů na vše, co tě zajímá. Také se můžeš pokusit domluvit si ve firmách našich Inspirátorů i stáž, některým našim účastníkům se to podařilo.
4. Stáže
Po absolvování předchozích kroků už bys snad měl/a mít jasnější představu o tom, jakým směrem bys chtěl/a jít dál. Nejlepším způsobem, jak si správnost své volby ověřit, je prostě si danou práci vyzkoušet. Řada firem možnost stáží na svých webových stránkách nebo na různých pracovních portálech inzeruje. Do jiných můžeš zkusit napsat. Nejhorší, co se ti může stát, je, že tě odmítnou. Domluvit si můžeš různě dlouhé stáže, od čtrnáctidenních po dlouhodobější. V některých firmách můžeš získat i stáž placenou. Většinou ale počítej s tím, že za stáž žádnou peněžní odměnu nedostaneš. V každém případě si ale uděláš lepší představu o realitě dané pracovní pozice a vyzkoušíš si, jestli by tě to opravdu bavilo. A pokud bys chtěl v daném oboru skutečně pracovat, získáš do svého CV cenné zkušenosti, které ti k získání práce mohou velmi pomoct.